:: Herb ministrantów ::
:: Menu Główne ::
:: Służba kościelna ::
:: św. Tarsycjusz ::
:: Przydatne ::
:: Dla ministrantów ::



Klikając w poniższy
banner oddajesz głos
na naszą strone

Rannking Stron Ministrancich

  

Historia parafii

Historia Parafii sięga roku 1985, kiedy to ks. bp. Herbert Bednorz zleca ks. Klaudiuszowi Wiszkowskiemu buowę kościoła na osiedlu ks. Bończyka w Mysłowicach.
Wzniesiono tymczasową kaplicę (oficjalnie budowany był skład materiałów sypkich), którą 6 sierpnia 1986r. w Święto Przemienienia Pańskiego, poświęcił ks. bp Damian Zimoń.
Tymczasowa Parafia, wydzielona z terenu parafii niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Maksymiliana w Janowie Miejskim oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, ustanowiona została 3.IV.1988r. Erygowanie już stałej Parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela nastąpiło 29.X.1989r. Tytół kościoła nawiązywał do wiary mieszkańców Mysłowic, iż w herbie Miasta widnieje głowa św. Jana Chrzciciela. Prawda ta została przypieczętowana w roku 2000, kiedy to Ojciec Św. Jan Paweł II oficjalnym dokumentem ustanowił Św. Jana Chrzciciela Patronem Miasta Mysłowice.
Projektowanie zespołu budynków sakralnych zlecono architektowi, inż. Adamowi Liskowi. Projekt obejmował kościół, probostwo i dom katechetyczny. Rozpoczęto od budowy domu katechetycznego, który w stanie surowym został ukończony w 1989r. W związku z powrotem katechizacji do szkół, w 1990r. następca ks. Wiszkowskiego, ks. Jan Przybylok adoptuje część tegoż budynku na cele mieszkalne i tam razem z ówczesnym wikariószem zamieszkóje.
Kaplica pełni funkcję kościoła parafialnego, wokół którego skupia się życie religijne i posługa duszpasterstwa. W roku 1991 proboszczem zostaje ks. Rafał Ryszka. Współpracując z prof. Adamem Liskiem, powstaje nowa wersja projektu kościoła, która zyskuje pozytywną opinię Komisji Sztuki Sakralnej. W maju 1992r. otrzymano zgodę na rozpoczęcie budowy i w czerwcu tego roku rozpoczęto pracę. Po zamknięciu kościoła w stanie surowym można było zająć się projektowaniem wystroju wnętrza. Autorami projektu, zatwierzdonego w 2000r., byli: prof. Adam Lisik oraz prof. Adam Romaniuk, który równocześnie jest wykonawcą malarstwa na drewnie. Więkrzość prac przy przebudowie kościoła zostało wykonanych systemem gospodarczym. Niektóre zlecone zostały firmom takim jak:
DULEMBA - ambona, ołtarz i chrzcielnica
ABACO - metalowe poręcze
INSTALDOM - ogrzewanie podłogowe.

Kościół został poświęcony przez ks. arcybiskupa Damiana Zimonia 20.10.2004r. w 15 roku erygowania Parafii. Do ołtarza złożono relikwie Św. Rafała Kalinowskiego. W czasie uroczystości poświęcenia koŚcioła odprawiana była msza, specjalnie napisana na tę okazję przez śląskiego kompozytora Wojciecha Stępnia.


O Świętym Janie Chrzcicielu


Święty Jan Chrzciciel jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Z wszystkich świętych żyjących w czasach Pana Jezusa jest też najlepiej znany. Pismo Św. mówi o nim więcej niż o którymkolwiek innym świętym. Dlatego też i wiedza nasza o nim jest większa niż na przykład o apostołach. Odegrał jednak Św. Jan Chrzciciel wyjątkow± rolę w dziejach Odkupienia. Był zapowiadany przez proroków jako ten, który przygotuje drogę Panu i do dzisiaj czcimy go przede wszystkim właśnie w tej roli.
Jan był synem kapłana Zachariusza i Elżbiety, krewnej Maryii. Jego zrodzenie zwiastował anioł Gabriel, ukazując mu się podczas składania ofiary kadzielnej. Zapowiedział też zachariaszowi, że dziecko ma otrzymać imię Jan. Już w łonie matki spotkał się pierwszy raz z Jezusem, kiedy to Maryja odwiedziła Elżbietę. Wtedy Elżbieta została napełniona Duchem Świętym, co tradycja tłumaczy, że Jan również został napełniony łaską uświęcającą, a więc uwolniony od grzechu pierworodnego. Z tej przyczyny Kościół - całkiem wyjątkowo - obchodzi uroczystość ku czci świętego nie tylko w dniu śmierci (29 sierpnia), jak to jest przyjęte, ale także w dniu narodziń (24 czerwca).

Urodził się pół roku wcześniej niż Pan Jezus, prawdopodobnie w miasteczku Ain Karim, leżącym 7km na zachód od Jerozolimy (było to miejsce zamieszkania Zachariasza i Elżbiety, tak też podaje tradycja). Jak podaje Ewangelia, a potwierzdza tradycja, Jan wiódł samotne życie pustelnicze. Dziś uważa się, że dorastał i wychowywał się wśród esseńczyków, którzy mieli swoją kolonię w Qumram, na pustyni, nad brzegiem Morza Martwego.

Kiedy miał około 30 lat, wystąpił publicznie i zaczął nauczać Był mężem surowym, ascetycznym, a głosił nawrócenie i powrót do życia zgodnego z nakazaniami religii; zapowiadał bliskie przyjście Królestwa Niebieskiego, jak mówią Ewangelie: "...Jan nosił odzienie z sierści wielbłąda i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny" (Mt 3,4). Jan również, tak jak i Jezus, miał grono swoich uczniów, z których niektórzy po jego śmierci przystąpili do Jezusa. Garneły do niego cała Jerozolima, Judea i okolice nad Jordanem. Jan na znak pokuty i nawrócenia udzielał ludziom chrztu w Jordanie. Kiedy pytano go, czy przypadkiem nie on jest zapowiadanym Mesjaszem, ospowiadał, że nie, Mesjasz, któremu nie jest godzien nosić sandałów, już nadchodzi. Mówił, że on chrzci jedynie wodą, ale po nim przyjdzie Ten, który chrzcić będzie duchem Świętym i ogniem. I pewnego dnia stanoł Mesjasz przed Janem i poprosił o chrzest.

 
:: Herb Mysłowic ::
:: Nasz kościół ::
:: Plan służby ::
:: Plan służby ::
:: Jan Paweł II ::

szablony stron STRONA GŁÓWNA KONTAKT KSIĘGA GOŚCI TYGODNIOWY NIEDZIELNY CHCESZ BYĆ MINISTRANTEM? DEKANAT MYSŁOWICKI